
BARNESTOL I ÆSTETISK DIALOG MED DESIGNERMØBLER
Det danske designerpar, Nanna og Jørgen Ditzel, der gentænkte den funktionalistiske designtradition og som var med til at sætte dansk design på verdenskortet i 1950'erne, bliver nu en del af Carl Hansen & Søns univers. Den danske møbelproducent føjer parrets legendariske høje barnestol til kollektionen af klassiske designermøbler
Børnemøbler skal være funktionelle og lette hverdagen ude hos børnefamilierne, men de skal også appellere til øjet med stærke visuelle og æstetiske værdier. Det vidste designerparret Nanna og Jørgen Ditzel, som i dag figurerer blandt de mest lysende fyrtårne i det danske designlandskab. Parret vovede igennem hele deres karriere at udfordre grænserne for formgivning og eksperimentere med nye materialer samtidig med, at de gav form til en stribe funktionelle møbler - blandt andre den høje barnestol, ND54 High Chair. De tegnede stolen i 1954 på baggrund af et privat behov for en funktionel og smuk stol til deres egne tvillingepiger, der blev født samme år.
Nu genintroduceres den høje barnestol i sin ikoniske enkelhed hos Carl Hansen & Søn, der samtidig føjer Nanna og Jørgen Ditzel til virksomhedens omfattende designerportefølje. Den høje stol betragtes som et af hovedværkerne inden for design af børnemøbler ikke mindst, fordi stolen tager barnets behov seriøst samtidig med, at der er lagt stor energi i at skabe et møbel, som går i dialog med de øvrige møbler omkring spisebordet. Ditzel-parrets elegante stol taler ganske enkelt lige ind i en dansk designtradition, hvor funktion og æstetik er to ligeværdige størrelser.
Knud Erik Hansen, CEO hos Carl Hansen & Søn fortæller "ND54 High Chair er et praktisk og smukt designobjekt til hverdagsbrug, som passer perfekt ind i Carl Hansen & Søns kollektion, hvor æstetik ikke har nogen alder. Stolen har nogle klassiske og bløde former, som matcher vores øvrige spisestole og -borde, og så er det samtidig en stor fornøjelse at kunne tilbyde en smuk version af barnets første møbel. Nanna og Jørgen Ditzel havde stor indsigt i træets fine egenskaber, og de skabte med højstolen et unikt møbel i et organisk og bæredygtigt materiale, som stadig taler lige ind i vores tid."

Vita og Lulu Ditzel, 1954
Den høje barnestol var en af de første arkitekttegnede barnestole, da den blev skabt i 1954. Form og funktion var integreret, og stolen var let og flytbar. Designerne gik samtidig meget metodisk til værks i udviklingen af den høje stol, der blev til på baggrund af nøjagtige opmålinger af deres døtre samt af et sæt spisestuemøbler, som Nanna og Jørgen Ditzel netop havde tegnet. På den måde kom stolen til at fungere optimalt i samspil med husets øvrige møbler.
Vi er utrolig glade for at Carl Hansen & Søn har valgt at genintroducere den høje barnestol. Der er i årenes løb mange nybagte forældre, som har efterspurgt stolen ikke mindst, fordi den har fine æstetiske kvaliteter. Uanset hvilke spisestuemøbler fra Carl Hansen & Søn man har, så kan den høje stol inviteres med til bords
- udtaler Dennie Ditzel, der varetager sin mors designarv.
Barnestolen blev første gang vist på udstillingen Dansk Kunsthåndværk på Charlottenborg i 1955 og samme år blev den sat i produktion hos Kolds Savværk i Kerteminde på Fyn. Nu er den høje barnestol tilbage i det fynske, hvor møbelsnedkerne hos Carl Hansen & Søn i Gelsted fremstiller den efter de originale tegninger - dog med enkelte justeringer, der øger stolens sikkerhed, styrke og stabilitet. Stolen er fremstillet i bøg og består af fire skråtstillede ben samlet med tværgående sprosser, et plant sæde og en rygbøjle, som støtter og sikrer barnets fri bevægelighed. Den høje barnestol har en indstillelig fodstøtte med tre positioner samt en aftagelig sikkerhedsstrop i kernelæder, der kan afmonteres når børnene er store nok til at sidde uden. En detalje som sikrer, at stolen kan anvendes til børnene er op til 3 år. Til de mindste kan tilkøbes en babyindsats, som optimerer komfort og sikkerhed.
Carl Hansen & Søn har valgt at levere stolen med skilte i rustfrit stål, hvorpå man kan indgravere navnene på de børn, der bruger stolen. På den måde bliver den høje barnestol en del af familiehistorien - et design, som kan gå i arv fra generation til generation.