
Duravits nye serie, Zencha, er inspireret af den japanske bade- og tekultur. Harmoniske, afrundede former og et minimalistisk designsprog.
En hyldest til mindfullness og traditionelt håndværk
Den tyske designer Sebastian Herkner kan med den nye badeværelsesserie Zencha nu indtage sin plads i rækken af anerkendte designere – heriblandt Philippe Starck og danske Cecilie Manz – som har designet kollektioner for Duravit.
Badeværelset er et af de vigtigste rum i huset. Det er i stigende grad et sted for ro og ritualer. Med sine afbalancerede former, farver og materialer appellerer Zencha til alle vores sanser.
Sebastian Herkner har været inspireret af traditionelle japanske ritualer og japansk håndværk, da han designede den nye serie. Især nogle håndlavede keramiske tekopper, som designeren opdagede i Japan. Deres bløde, bølgende, organiske former, løgformede i bunden og tilspidset opad i en elegant kurve. Det mest iøjnefaldende træk ved håndvaskene og badekarret er den afrundede form, der åbner sig i en yndefuld, udadbuende kant.
Badekarrene er især et studie i æstetik – og i velvære. Den badende kan lade sig sænke ned i det dybe vand, en oplevelse, der minder om et japansk Onsen-bad. Som en lille privat pool.
De funktionelle og modulære møbelelementer i Zencha-kollektionen kan anvendes på mange forskellige måder, for eksempel som åbne hylder eller skuffer med push-open-teknologi. Kombineret med håndvasken bliver møblerne et smukt midtpunkt på badeværelset. Overfladen er nem at rengøre og har anti-fingeraftrykseffekt – fås i farverne White Super Matt, Taupe Super Matt og Graphite Super Matt. Skabsfronterne tilføjer et legende element og tilbydes i en række varianter. Mens mulighederne i natur-eg og sort eg giver en varm og taktil effekt, bidrager hvidt pladeglas og sort tekstureret glas en grad af sensuel elegance i badeværelset. Herkner har yderligere designet et separat spejl, der efterligner konturen af de runde bassiner. Dets organiske form fremhæves af en allround LED-stribe, og lyset tændes og slukkes via en sensor i underkanten af spejlet.
Læs også:
Portræt af designer Sebastian Herkner
Tyske Sebastian Herkner er en designhåndværker. Han har altid været interesseret i traditionelle håndværk som glaspusteri, træskærerarbejde og kurvefletning – og det interessante er, at han kombinerer dem med nye teknologier og moderne design.
- Jeg elsker at tage på opdagelsesrejser og fordybe mig i fremmede landes kultur og hverdag, siger designeren.
Herkners succes er ikke mindst et resultat af hans udtalte fornemmelse for farver, materialer og teksturer. Hans designs har altid et twist, uanset om det er kunstfærdigt vævede udendørsmøbler, mundblæste sideborde eller håndvævede tæpper. Han har erfaring med porcelæn fra porcelænsvirksomheden Rosenthal, og han er meget tilfreds med sin første badeværelseskollektion: